Достапни линкови

logo-print

Односите на ЕУ со Албанија зависат од институциитеВисоката претставничка на Европска унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини оцени дека односите меѓу Албанија и ЕУ зависат од институциите на земјата, кои треба да спроведат темелни реформи, особено во правосуството. Реформите, како што истакна Могериниза време на посетата на Тирана не се прават заради Брисел, туку за граѓаните на Албанија.

Според неа, успехот на земјата може да биде успех за целата ЕУ поради потребата од соработка заради безбедноста и тероризмот, во спречувањето на радикализмот, како и за стабилноста на Балканот и справувањето со бранот беглци кои бегаат од војната во Сирија.

XS
SM
MD
LG