Достапни линкови

logo-print

Талибанците ги отфрлија мировните преговори


Мировните преговори за Авганистан

Мировните преговори за Авганистан

Талибанците соопштија дека ги отфрлаат мировните преговори со авганистанските власти. Според соопштението, тие нема да учествуваат во мировниот процес со властите од земјата се додека странските сили не прекинат да ги напаѓаат нивните позиции и не се повлечат од Авганистан.

Директните разговори требаше да се одржат во Исламабад наредната недела, кои според авганистанските власти требаше да претставуваат првиот конкретен чекор во мировниот процес за ставање крај на 15 годишниот конфликт.

XS
SM
MD
LG