Достапни линкови

logo-print

Меркел со критика за Грција за бегалците


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел упати критика до Грција за лошите услови за сместување на бегалците. Во интервју за неделно издание на весникот „Билд“, Меркел порачува дека Грција мора да обезбеди пристојно сместување за сите бегалци кои што се наоѓаат на нејзина територија. Според неа , не е подготвен ниту минимален дел од предвидените 50 илјади кревети за сместување на бегалците, број што ЕУ го побара од официјална Атина.

XS
SM
MD
LG