Достапни линкови

logo-print

Папата Франциско ги осуди нападите на католичкиот дом во Јемен


Папата Франциско ги осуди нападите врз католичкиот пензионерски дом во Јемен во кој загинаа најмалку 16 лицва, вклучително и четири калуѕгерги, нарекувајќи го нападот „бесмислен и ѓаволски.“ Државниот секретар на Ватикан, Пјетро Паролин соопшти дека папата е „шокиран и длабоко ожалостен“ од масакрот. На 4 март вооружени напаѓачи упаднаа во пензионерскиот дом во јужниот град Аден. Напаѓачите влегле во домот под изговор дека сакаат да ги посетат нивните мајки. Властите во Јемен соопштија дека напаѓачите влегувале од соба во соба, ставајќи им на жртвите лисисци пред да им пукаат во глава. Се уште не е јасен мотивот на напаѓачите кои избегаа по нападот.

XS
SM
MD
LG