Достапни линкови

logo-print

Давутоглу за заедничка перспектива со Иран


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека неговата земја и Иран мора да развијат заедничка перспектива со цел да се стави крај на насилството во регионот. Тој го даде коментарот за време на неговата посета на Техреан. Двете земји не се согласуваат за војната во Сирија. Иран го поддржува режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, додека Турција е една од неговите најотворени критичари и ја поддржува опозицијата.

XS
SM
MD
LG