Достапни линкови

Бајден во посета на Блискиот Исток


Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден ќе го посети Блискиот Исток со цел да се информира за ситуацијата во Иран и Сирија, а во фокусот на разговорите ќе бидат и економските и енергетските интереси на САД. Белата куќа соопшти дека е во план Бајден да ги посети Обединетите Арапски Емирати, Израел, Западниот брег и Јордан. Тој ќе се сретне со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и палестинскиот претседател Махмуд Абас. Но, на неговата агенда нема да бидат иницијативи за решавање на израелско-палестинскиот конфликт.

XS
SM
MD
LG