Достапни линкови

logo-print

Бајден во посета на Блискиот Исток


Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден ќе го посети Блискиот Исток со цел да се информира за ситуацијата во Иран и Сирија, а во фокусот на разговорите ќе бидат и економските и енергетските интереси на САД. Белата куќа соопшти дека е во план Бајден да ги посети Обединетите Арапски Емирати, Израел, Западниот брег и Јордан. Тој ќе се сретне со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и палестинскиот претседател Махмуд Абас. Но, на неговата агенда нема да бидат иницијативи за решавање на израелско-палестинскиот конфликт.

XS
SM
MD
LG