Достапни линкови

logo-print

Обама со поддршка за авганистанските мировни преговори


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама го повика неговиот авганистански колега Ашраф Гани да продолжи со напортие за воспоставување мир со талибанците, соопшти Белата куќа. Обама ја потенцирал и поддршката на САД за мировниот процес со кој треба да се намали насилството и да се осигура стабилноста на Авганистан и регионот. Тој ја истакнал и улогата на Гани во соработката со соседните земји за продлабочување на регионалните односи и за напредокот во процесот за помирување со талибанците.

XS
SM
MD
LG