Достапни линкови

logo-print

Ирански мигранти со зашиени усти протестираат во Франција


Неколкумина ирански мигранти ги зашиле устите во знак на протест поради акцијата на француските власти за уривање на мигрантскиот камп во близина на Кале. Таму неколку илјади мигранти чекаат во нивниот обид да го минат тунелот под Ла Манш за да стигнат во Британија. Во минатиот месец францускиот суд донесе одлука дека јужниот дел од овој камп каде што се сместени околу 3 илјади мигранти бил нелегално изграден. Властите им понудија нова локација за привремено сместување каде што исто така ќе можат да поднесат барање за азил во Франција.

XS
SM
MD
LG