Достапни линкови

logo-print

Италијанска фирма ќе ја одржува браната Мосул


Ирак потпиша договор со италијанска компанија за поправка и одржување на браната Мосул во северниот дел на земјата. Договорот во вредност од 296 милиони долари бил потпишан денеска со компанијата Треви груп, соопшти ирачката влада, но не даде детали кога ќе почне поправката, но оти треба да почне „најбрзо што може“. Најголемата брана во Ирак е во опасност од колапс. Браната е изградена на почетокот на 80-тите години од минатиот век на нестабилна основа која постојано еродира. Краткиот прекин во одржувањето, откако Исламската држава на кратко ја освои браната во 2014 година, ја влоши и онака лошата состојба на браната.

XS
SM
MD
LG