Достапни линкови

logo-print

Јахјага го ратификува договорот за Судот за ОВК


Косовската претседателка Атифетe Јахјага

Косовската претседателка Атифетe Јахјага

Косовската претседателка Атифетe Јахјага го ратификува договорот со Холандија за „организација на институции на Специјален суд на Косово кој е сместен во Холандија“, соопштија од нејзиниот кабинет, пренесува Танјуг. Како што е објавено на сајтот на косовската претседателка, Јахјага го ратификувала договорот со Холандија врз основа на уставните надлежности за ратификација на договори. Со оваа ратификација, Косово ги исполнило сите свои меѓународни обврски поврзани со основањето на Специјален суд, се наведува во соопштението. Договорот е потпишан на 15 февруари, а примен е во канцеларијата на косовската претседателка осум дена подоцна, пренесува Танјуг.

XS
SM
MD
LG