Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН за ситуацијата на Косово


Амбасадорите на западните земји по синоќешната седница на Советот за безбедност на ОН на која се расправаше за тримесечниот извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за работана на УНМИК се заложија Советот помалку да се занимава со Косово и извештајот да се поднесува на шест, а не на три месеци како досега. Според амбасадорите на САД, Британија и Франција во ОН, на Косово постојат предизвици, но оти Советот за безбедност треба да се занимава и со други проблеми во светот. Тие ја поздравија Спогодбата за стабилизација и асоцијација на Косово со ЕУ и го осудија насилството на опозицијата во косовскиот парламент.

XS
SM
MD
LG