Достапни линкови

logo-print

Грција им забрани пристап на медиумите во прифатните центри за бегалци


По консултации со координаторите на прифатните центри на островите и на копно во Грција, на телевизиските екипи и на новинарите не им се дозволува влез во ваквите објекти. Ова, како што јави дописникот на МИА од Атина, денеска го соопшти грчкото Министерство за внатрешни работи, без да ги образложи причините за ваквата одлука, ниту, пак, има дообјаснување дали забраната се однесува на сите новинарски екипи или само на странските. Забраната е во сила „до дополнителни информации“, истакнува грчкото МВР.

XS
SM
MD
LG