Достапни линкови

logo-print

Шеесет загинати во бомбашки напади во Багдад


Во двоен самоубиствен бомбашки напад во еден пазар во Багдад загинаа околу шеесет луѓе, додека над стотина други биле ранети, соопшти ирачката полиција.Одговорноста за нападите ја презедоа милитантите на Исламската држава. Претходно полицијата успеела да спречи напад на милитантите во Ал Граиб, западно предградие на Багдад и кое е пет километри оддалечено од меѓународниот аеродром.

XS
SM
MD
LG