Достапни линкови

logo-print

Вкупно 36 загинати во рударската несреќа во Русија


Министерството за вонредни ситуации на Русија соопшти дека 26 рудари кои се водеа за исчезнати по експлозијата во рудникот Севернаја се мртви со што бројот на жртвите се искачи на 36. Министерството ова го соопшти денеска неколку часа откако во нова експлозија во рудникот кој се наоѓа во близина на градот Воркутск загинаа шест спасувачи. Четворица рудари загинаа а девет беа повредени во екслозија на метан гас во рудникот на 25 месецов. Руското министерство за вонредни ситуации рече дека операциите за спасување се прекинати поради високата температура и недостигот на кислород во оштетените делови на рудникот, состојба во која никој не може да преживее. Од таму додадоа дека немало никаков контакт со рударите откако се водат за исчезнати односно од првата експлозија на 25 февруари.

XS
SM
MD
LG