Достапни линкови

logo-print

Половина од децата во Пакистан не одат на училиште


Пакистан објави дека неверојатни 24 милиони деца не одат на училиште, откривајќи ја очајната состојба во образованието во земјата со 170 милиони луѓе. Во годишната образовна статистика се наведува дека во земјата има 51 милиони деца меѓу 5 и 16 години и оти речиси половина од нив не добиваат образование. Во немирната провинција Балучистан, дури 70 отсто од децата не одат на училиште.

XS
SM
MD
LG