Достапни линкови

logo-print

Протест за обединување на Романија со Молдавија


Архивска фотографија

Архивска фотографија

Приврзаниците на обединувањето на Романија со Молдавија организираа мирни протести во Букурешт пред резиденцијата на претседателот Клаус Јоханис, пренесува БТА. Демонстрантите побараа средба со романскиот претседател, со цел да изразат несогласување со неговиот предлог да се одложи обединувањето на двете земји до „посоодветно време“.

Синоќа околу 100 „унионисти“, како што ги нарекуваат во Романија приврзаниците на обединувањето, донеле пред резиденцијата пластични столици и започнале со седечките протести.

„Унионистите“ си заминале дури откако советниците на претседателот ги примиле лидерите на движењето кое бара обединување.

Идејата за обединувањето има повеќе приврзаници во Романија (близу 68 проценти), отколку во Молдавија (21 процент).

Молдавската опозиција ја критикува идејата, а партијата на Социјалистите на Република Молдавија дури предложи да се поднесе амандман во Законот, кој ја исклучува можноста за обединување со Романија и уништување на молдавската држава.

XS
SM
MD
LG