Достапни линкови

logo-print

Австрија ја повика Грција да ја совлада мигрантската криза


Австрија студено реагираше откако Грција го отповика амбасадорот во Виена за консултации, повикувајќи ја Атина да го заврши својот дел од работата за совладување на миграцијата, јави ДПА.

Амбасадорот беше повикан да се врати во Атина за консултации, поради стравувањата на Грција дека новите строги гранични правила, воведени од Австрија и некои балкански држави, ќе ги блокираат мигрантите и бегалците во Грција.

XS
SM
MD
LG