Достапни линкови

Бридлав - Русија е егзистенцијална закана за САД и нивните сојузници


Високиот воен командант на НАТО, американскиот генерал Филип Бридлав

Високиот воен командант на НАТО, американскиот генерал Филип Бридлав

Високиот воен командант на НАТО, американскиот генерал Филип Бридлав, изјави дека Русија одлучила да стане „противник“ на Западот и претставува „егзистенцијална закана“ за САД и нивните сојузници. Пред американскиот Комитет за вооружени сили, Бридлав денеска рече дека Русија се обидува да „ги промени договорените правила на меѓународниот поредок“ и го поткопува единството во Европа. Бридлав е еден од најгласните критичари на Русија меѓу високите американски воени старешини, откако Москва го анектираше Крим од Украина и ги поддржа проруските сепаратисти во источна Украина. Русија постојано ги отфрла тврдењата на американски и европски претставници дека таа претставува закана за западот, оценувајќи дека таквите обвинувања се опасно ѕвечкање со оружје.

XS
SM
MD
LG