Достапни линкови

logo-print

Сараево ќе гради споменик во чест на Холбрук


Покојниот американски дипломат Ричард Холбрук

Покојниот американски дипломат Ричард Холбрук

Градскиот совет на Сараево ја поддржа иницијативата на заменик претседавачот на Градскиот совет Миро Лазовиќ, за покојниот американски дипломат Ричард Холбрук да „добие адекватно спомен обележје во градот Сараево“.

Како што пренесува Фена, на вчерашната седница на Градскиот совет на Сараево, советникот Лазовиќ ја поднел иницијативата да му се оддаде почест на Холбрук со цел да се оддаде „признание за неговиот несебичен ангажман за време на агресијата на Босна и Херцеговина и при постигнувањето на Дејтонскиот мировен договор со кој е воспоставен мир во БиХ“.

XS
SM
MD
LG