Достапни линкови

logo-print

Грција го повика на консултации својот амбасадор во Австрија


Грчкото Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека го повикало на консултации својот амбасадор во Австрија, еден ден откако во Виена беше одржана конференција на министрите за внатрешни и надворешни работи на земјите од Западен Балкан за мигрантската криза, а на која грчки претставници не беа повикани.

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска го повикал грчкиот амбасадор во Виена со цел „да се обезбеди зачувување на пријателските односи меѓу двете држави и народите на Грција и Австрија“, се наведува во соопштението на Министерството, пренесува Танјуг.

Грција поради својата голема морска граница со Турција и близината на грчките острови со турскиот брег стана главна точка од каде влегуваат стотици илјадници луѓе кои бегаат од војни и сиромаштија во своите земји и се надеваат на подобар живот во Европа.

XS
SM
MD
LG