Достапни линкови

logo-print

Од утре патроли на НАТО во Егејското Море


НАТО од утре треба да започне со свои патроли во Егејското Море во рамките на надзорната мисија на Алијансата за справување со приливот на бегалци. Ова го соопшти генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг додавајќи дека целта на операцијата е да биде намален приливот на бегалци и мигранти во Европа, кои доаѓаат од Блискиот Исток. Се прецизира дека бродовите на НАТО ќе собираат и ќе им доставуваат информации на пристанишните власти на Грција и на Турција за ситуацијата со бегалците во регионот.

XS
SM
MD
LG