Достапни линкови

logo-print

Протест пред Уставниот суд


Уставен суд

Уставен суд

Неколку стотини граѓани попладнево се собраа на протест пред Уставниот суд во Скопје, по, како што велат, срамната одлука на Судот да поведе постапка за Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, со која му се забранува на претседателот на државата да амнестира обвинети и осудени за изборен криминал.

Со пароли „Нема правда- нема мир“, „Судии мафија“ граѓаните бараат оставки од уставните судии. Протестите ги организира граѓанската иницијатива „Ајде“ на која ѝ се приклучија и други невладини организации.

XS
SM
MD
LG