Достапни линкови

logo-print

Австрија ги отфрли грчките критики за мигрантската конференција


Австрија денеска ги отфрли критиките од Грција за тоа дека властите од Атина не се повикани на утрешната конференција во Виена на која ќе има претставници од државите од „западнобалканската мигрантска рута“ кон западна Европа, јавува Танјуг.

На состанокот под називот „Заедничко управување со миграцијата“ во Виена ќе учествуваат министрите за надворешни и внатрешни работи на Албанија, БиХ, Бугарија, Хрватска, Косово, Македонија, Црна Гора, Србија и Словенија.

Грчкото Министерство за надворешни работи тврди дека чинот на заобиколување на Атина од конференцијата ќе биде „обид за донесување одлуки во отсуство на Грција што директно влијаат врз Грција и грчките граници“.

XS
SM
MD
LG