Достапни линкови

logo-print

Одложено гласањето за Македонија во Европскиот парламент


Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент го одложи гласањето за Резолуцијата за Македонија, која, според предлогот на известувачот Иво Вајгл, треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет за почетокот на преговорите за членство со Македонија, јавува МИА. Гласањето за резолуцијата е одложено за 29 февруари. Гласањето за резолуцијата на пленарна седница на Европскиот парламент е закажана за 9 март. Oд решението на кризата ќе зависи и дали Македонија повторно ќе добие препорака за преговори.

XS
SM
MD
LG