Достапни линкови

logo-print

Асад за 13 април закажа избори во Сирија


Башар ал Асад

Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад за 13 април ги закажа парламентарните избори во таа земја. До ова дојде веднаш откако Соединетите држави и Русија објавија дека примирјето во Сирија почнува во текот на претстојниот викенд. Не е јасно дали ваквиот потег на Асад е во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се предвидуваат парламентарни и претседателски избори откако ќе биде воспоставено примирје како дел од 18 месечниот период за политичка транзиција. Последните избори во Сирија беа одржани во мај 2012 година.

XS
SM
MD
LG