Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија му се налути на Либан


Саудиска Арабија соопшти дека ќе ја сопре помошта од 4 милијарди долари за опремување и поддршка на либанските безбедносни сили. Ваквата одлука доаѓа откако Либан одби да ја подржи саудиската резолуција против Иран на состанокот на арапските министри за надворешни работи.

Од кабинетот на премиерот на Либан соопштија дека жалат за ваквата одлука која е против долгогодишната историја на добри односи на двете земји и дека тие се заинтересирани и натаму да оддржуваат пријателски односи со Саудиска Арабија.

XS
SM
MD
LG