Достапни линкови

Нема притвор ни за Јанкулоска и Божиновски


Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска

Нема притвор ни за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за поранешниот генерален секретар на владата Кирил Божиновски и за уште три лица, осомничени во случајот „Титаник“ за изборни измами, одлучил Кривичниот совет во Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје. Во денешното соопштение од судот се наведува дека не е прифатена жалбата на Специјалното јавно обвинителство, кое се жалеше откако судија во претходна постапка не им одреди притвор на деветмина осомничени. Оваа одлука е конечна. За другите четворица осомничени, меѓу кои и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко, судот уште вчера одлучи дека нема основа за притвор и ги отфрли жалбите на Специјалното јавно обвинителство.

XS
SM
MD
LG