Достапни линкови

logo-print

Бродови на НАТО пристигнаа во Егејот за помош со мигрантите


Илустрација

Илустрација

Воени бродови од НАТО пристигнаа во Егејското Море за да се вклучат во акции против мрежи за криумчарење мигранти кои се активни меѓу Турција и Грција. Четири бродови под германска команда во кои има персонал од Канада, Грција и Турција се „распоредени во меѓународни води во Егејското Море. Тие спроведуваат рутински разузнавачки акции“, изјави за ДПА претставник од НАТО. Целта е бродовите да доставуваат информации за властите во Грција и Турција во соработката со Фронтекс во врска со шверц на луѓе и криминални мрежи кои се вклучени во мигрантската криза.

XS
SM
MD
LG