Достапни линкови

logo-print

Бугарски камиони ги блокираа сите гранични премини кон Грција


Илустрација

Илустрација

Бугарски возачи на камиони денеска ги блокираа сите шест контролни пунктови на границата со Грција во знак на протест поради повеќенеделните блокади од грчките фармери. Има долги колони камиони и автомобили, а само на пешаци им е дозволено да ја преминат границата. Синдикатите на бугарските камионџии се бесни поради протестите на грчките земјоделци кои предизвикаа блокади на премините за товарни камиони и им нанесоа огромни загуби на транспортните компании. Тие порачаа дека ќе продолжат со блокадата се додека грчките земјоделци не ги тргнат своите камиони и ги ослободат патишта кон Бугарија.

Бугарскиот парламент издаде специјална декларација во која се апелира на ЕУ да покрене прекршочна постапка против Грција заради кршење на европски закони за слобода на движење на стоките.

XS
SM
MD
LG