Достапни линкови

logo-print

ЕУ се подготвува за бегалска криза во Грција


Еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос

Еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос

Европската унија се надева дека Турција ќе спречи колку што може повеќе бегалци да пристигнуваат во Грција, но и подготвува планови за прифаќање голем број на оние што ќе го прават тоа но не ќе можат веќе да одат кон Германија. Еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос оцени дека се уште не е јасно колку Турција ќе може да го намали бројот на бегалците кога ќе се подобрат временските услови. „Мора да спречиме хуманитарна криза и подготвуваме планови за тоа“, изјави тој за новинската агенција Ројтерс.

XS
SM
MD
LG