Достапни линкови

logo-print

Шестмина турски војници загинаа во експлозија во Дијарбекир


Илустрација

Илустрација

Шестмина турски војници беа убиени во експлозија на бомба која била далечински активирана во југоисточниот турски округ Дијарбакир. Еден војник е тешко повреден, соопшти извор од безбедносните сили. Бомбата била поставена на патот Дијарбакир-Лиџе, пренесува БТА. Телевизијата НТВ информира дека бомбашкиот напад е извршен од терористи на Курдската работничка партија (ПКК). Првично беше соопштено дека експлозијата се случила при преминување на воен конвој. Бомбашкиот напад беше извршен ден по нападите со автомобил-бомба врз воени автобуси во центарот на Анкара, во кој беа убиени 28 лица.

XS
SM
MD
LG