Достапни линкови

logo-print

Турција бомбардирала курдски позиции


Турција соопшти дека извршила воздушни напади врз курдски позиции во близина на нејзината граница со Ирак по вчерашниот бомбашки напад во Анкара во кој загинаа 28 луѓе. Премиерот Ахмед Давутоглу соопшти дека девет лица биле уапсени во врска со овој напад за кој го обвини вооруженото крило на Сириската курдска партија во соработка со милитантите на Курдската работничка партија во Турција. Оваа партија ги отфрли обвинувањата. Во меѓувреме, медиумите јавија дека во бомбашки напад денеска на југоистокот на Турција загинале шест турски војници.

XS
SM
MD
LG