Достапни линкови

logo-print

ОН загрижени за турското бомбардирање во Сирија


Советот за безбедност на ОН е загрижен поради турското бомбардирање врз курдски позиции во Сирија. Ова е соопштено по седницата на Советот што беше побарана од Русија. Советот за безбедност побара од Турција да го почитува меѓународното право. Од минатиот викенд Турција бомбардира позиции на курдската милиција за која Анкара вели дека е поврзана со Курдската работничка партија во Турција.

XS
SM
MD
LG