Достапни линкови

logo-print

Сирија дозволи помош во седум опколени градови


Обединетите нации соопштија дека сириската влада се согласила да дозволи пристап на хуманитарна помош во седум опколени градови. „Хуманитарните организации подготвуваат конвои за овие градови и тие ќе заминат во градовите што е можно побргу“, изјави претставник на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарната помош. Сириските власти дадоа зелено светло за помошта откако специјалниот пратеник на ОН за Сирија Стафан да Мистура престојуваше во Дамаск.

XS
SM
MD
LG