Достапни линкови

logo-print

Средба на работната група за медиумите


Питер Ванхауте

Питер Ванхауте

Во Скопје вчера продолжија разговорите за реформирање на медиумската сфера меѓу претставниците на четирите политички партии со белгискиот посредник Питер Ванхауте. Тој на својот твитер-профил во два изутрина објави дека преговорите штотуку завршиле и дека ги чека уште многу работа. Пред почетокот на разговорите Ванхауте изјави дека не е преголем оптимист и оти може да се најде решение за прашањето за медиумите доколку се знаат позициите на засегнатите страни. „Свесен сум дека нема многу време за договор, но се надевам на решение“, додаде Ванхауте. На разговорите присуствуваа и амбасадорите на ЕУ и САД, Џес Бејли и Аиво Орав.

XS
SM
MD
LG