Достапни линкови

logo-print

Укинување на европските санкции против Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Шефовите на дипломатиите од ЕУ денеска во Брисел одлучија да ги укинат повеќето санкции против Белорусија, освен ембаргото за оружје.

До овој чекор доаѓа по неодамнешното затоплување на односите кое резултираше со четиримесечна суспензија на мерките против Минск во октомври. Дел од санкциите се на сила уште од 2004 година, како казна за исчезнувањата на луѓе, политичкиот прогон и други недостатоци во демократијата. Администрацијата на претседателот Александар Лукашенко е наградена од Западот поради ослободувањето на политичките затвореници во земјата и поради нејзината улога во меѓународните преговори за запирање на борбите во источна Украина.

Критичарите, пак, предупредуваат дека укинувањето на санкциите е преурането и дека мора да продолжи западниот притисок против Минск за демократски реформи и почитување на човековите права и слободата на говор.

Лукашенко, кој две децении владее во Белорусија, ја сигнализира неговата намера поинтензивно да соработува со Западот и покрај историските врски на Минск со Москва.

XS
SM
MD
LG