Достапни линкови

logo-print

ЕУ укинува дел од санкциите против Белорусија


Александар Лукашенко

Александар Лукашенко

Шефовите на дипломатиите на ЕУ се очекува денеска во Брисел да одобрат укинување на санкциите против Белорусија, освен делот кој се однесува на ембаргото за оружје. Администрацијата на претседателот Александар Лукашенко е наградена од Западот поради ослободувањето на политичките затвореници во земјата и поради нејзината улога во меѓународните преговори за запирање на борбите во источна Украина. Лукашенко кој две децении владее во Белорусија ја сигнализира неговата намера поинтензивно да соработува со Западот и покрај историските врски на Минск со Москва.

XS
SM
MD
LG