Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов на самит на Вишеградската група


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска во Прага ќе учествува на вонредниот Самит на земјите од Вишеградската група. На самитот ќе учествуваат премиерите на Чешка, Полска,Унгарија и Словачка, а предвидено е и учество на премиерот на Бугарија. Централни теми на Самитот се предизвиците од мигрантската и бегалската криза и начините за справување со нив. Претседателот Иванов ќе оствари средба и со чешкиот претседател Милош Земан.

XS
SM
MD
LG