Достапни линкови

logo-print

Турција продолжува со бомбардирање на Курдите во Сирија


Турската армија денеска продолжи да ги бомбардира позициите на Курдите во северна Сирија, соопшти сириската опсерваторија за човекови права.

Турските сили ја гранатираа базата Миниг и реонот околу местото Дејр Џамал, при што, како што јавија агенциите, загинале неколкумина курдски борци, а над десет се ранети. Претходно, Сирискиот центар за мониторинг на човековите права соопшти дека при овие напади загинале најмалку две лица,

Вчера турската армија ја нападна базара Миниг и реонот околу градот Азаз, кој се наоѓа на 10 километри од сириската граница со Турција.

XS
SM
MD
LG