Достапни линкови

logo-print

Кери ја обвини Москва за агресија во Украина


Американскиот државен секретар Џон Кери ја обвини Русија за агресија и рече дека санкциите ќе останат во сила се додека договорот "Минск 2" за решавање на конфликтот во источна Украина целосно не се имплементира. Соединетите Американски Држави и ЕУ воведоа економски санкции кон Русија како одговор на поддршката на Русија на сепаратистите кои контролираат делови на источна Украина. Кери на конференцијата за безбедност во Минхен денеска рече дека имплементацијата вклучува повлекување на руските сили и воспоставување на украинска контрола врз целата украинско-руска граница.

XS
SM
MD
LG