Достапни линкови

logo-print

Амбасадата на САД упати поддршка кон работата на СЈО


Прес конференција на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева во Скопје

Прес конференција на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева во Скопје

Амбасадата на САД во Скопје денеска преку писмено соопштение уште еднаш ја потврдија целосната поддршка на САД кон специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и нејзините постапувања. Во соопштението се повикуваат властите да ги исполнат највисоките стандарди за транспарентност, владеење на правото, како и независноста на судството.

„Соединетите Американски Држави цеосно го поддржуваат Кабинетот на Специјалната обвинителка и нејзината улога во истражувањето и гонењето на криминалните дејствија кои произлегуваат од содржините од нелегално прислушкуваните разговори. Нејзиното назначување е суштински елемент од Договорот од Пржино и беше одобрено од сите четири политички партии.

Го повторуваме нашиот повик до сите страни да дозволат Кабинетот на Специјалната обвинителка да ги изврши своите должности, независно и слободно без никаква форма на политички притисок. Сите обвинети имаат право на целосна заштита од законот и ги повикуваме сите граѓани да дозволат фактите да произлезат низ судски процес.

Ги повикуваме властите да ги исполнат највисоките стандарди на владеењето на правото, транспарентноста, праведноста, заштитата на слободата на говор и независноста на судството како што се движат напред овие случаи.“ се вели во соопштението.


XS
SM
MD
LG