Достапни линкови

logo-print

Уапсени 97 милитанти во Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека уапсиле 97 милитанти од три забранети организации во пристанишниот гад Карачи. Армијата денеска соопшти дека милитантите биле уапсен во изминатите три месеци. Уапсените, кои биле задолжени за координација на логистиката и планирањето, се обвинети за вмешаност во повеќе напади врз пакистански воздухопловни бази, главниот аеродром и врз полициски објекти. Некои од уапсените била во напредна фаза од планирањето напад врз затворот во Хајдерабад во кој требало да биде ослободен Халид Омар Шеик, кој во 2002 година го киднапираше и го уби американскиот новинар Даниел Перл. Милитантите исто така планирале да убијат 35 затвореници.

XS
SM
MD
LG