Достапни линкови

logo-print

Рускиот патријарх на историска средба со Папата


Поглаварот на Руската православна црква, Патријархот Кирил пристигна во Хавана на историска средба со поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциско. Тоа ќе биде прва средба меѓу еден папа и поглавар на Руската православна црква која се одвои од Католичката во 1054 година. Патријархот Кирил беше пречекан од кубанскиот претседател Раул Кастро.

XS
SM
MD
LG