Достапни линкови

logo-print

План за зајакнување на источното крило на НАТО


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека се очекува министрите за одбрана на земјите членки оваа недела да ги одобрат плановите за зајакнување на источното крило на Алијансата. Зборувајќи денеска, во пресрет на дводневните разговори на министрите во Брисел, тој рече дека јакнењето на присуството на НАТО во Полска и во другите сојузници што се блиску до Русија „ќе испрати јасен сигнал“.

„НАТО ќе одговори како едно на секоја агресија против кој било сојузник“, рече тој.

Планот предвидува распоредување воена опрема, нова инфраструктура и поголемо присуство на мултинационалните сили. Според извори од НАТО, плановите подготвени како одговор на руската анексија на Крим и мешањето во конфликтот во источна Украина, може да вклучат илјадници војници.

XS
SM
MD
LG