Достапни линкови

logo-print

Москва против американски противракетен систем во Јужна Кореја


Илустрација

Илустрација

Москва предупреди дека распоредувањето на софистицираниот систем за противракетна одбрана на САД во Јужна Кореја „би можела да предизвика трка во вооружување“ во регионот и да „го комплицира решавањето на нуклеарниот проблем“ на Корејскиот Полуостров. Руското Министерство за надворешни работи денеска го обвини Вашингтон дека ги користи нуклеарните и ракетни тестирања на Пјонгјанг за да го прошири опсегот на својот систем за одбрана. Кина исто така смета дека распоредувањето на системот во Јужна Кореја ќе ја поткопа стабилноста на регионот. Јужнокорејски и американски претставници рекоа дека ќе почнат официјални разговори за распоредување на противракетниот систем за борба против растечката закана од Северна Кореја.

XS
SM
MD
LG