Достапни линкови

logo-print

Врховниот суд го блокира Обама за климатските промени


Американскиот Врховен суд го блокира главниот дел на стратегијата на претседателот Барак Обама во борбата против климатските промени. Во многу невообичаен потег, Судот со пет спрема четири го прифати барањето на 27 сојузни држави и бизнис групи да го блокира планот за намалување на испуштањето јаглерод диоксид од термоцентралите. Судот реши овој план да биде одложен.

XS
SM
MD
LG