Достапни линкови

logo-print

Ирак се подготвува за воена акција во Мосул


Ирачката армија распоредува илјадници војници на северот на земјата за повторно освојување на градот Мосул од милитантите на Исламската држава. Војниците, како што наведуваат ирачки воени извори, биле тренирани од сојузничките сили во близина на Багдад. Милитантите на Исламската држава го освоија Мосул, втор најголем град во Ирак, во јуни 2014 година. Ирачките власти и претходно ветуваа дека ќе ја вратат контролата врз овој град, но тоа беше неколку пати одложувано.

XS
SM
MD
LG