Достапни линкови

logo-print

Ослободен дописникот на РСЕ во Киргистан


Дописникот на Таџикистанскиот сервис на Радио Слободна Европа кој беше приведен од граничари на Киргистан Масуми Мухамадраџаб бил ослободен по осум часовен притвор. Тој беше испратен на границата за да известува во врска со спорот откако киргиски граничари поставиле национално знаме на приватна куќа која била на територија на Таџикистан. Во последниве години растат тензиите на границата меѓу двете земји.

XS
SM
MD
LG