Достапни линкови

logo-print

Медали за иранските преговарачи за нуклеарната програма


Иран им додели медали на преговарачите кои помогнаа да се постигне договор за нуклеарната програма со шесте светски сили минатата година. Претседателот Хасан Рохани на денешната церемонија во Техеран му додели медал за заслуги на министерот за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. Шефот на Иранската организација за атомска енергија Али Акбар Салехи и министерот за одбрана Хосеин Деган добија медали за храброст. Повеќе од 20 други претставници добија различни медали и плакети во чест на нивниот придонес во нуклеарните преговори. Договорот предвидува ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за укинување на меѓународните санкции.

XS
SM
MD
LG