Достапни линкови

logo-print

Шпанската полиција уапсила седум луѓе поврзани со ИД


Шпанската полиција соопшти дека открила операција за шверц на оружје за странски милитанти во хуманитарна испорака при што уапсила седум лица под сомневање дека имале врски со милитанти на Исламската држава и со Ал Каеда. Акцијата била изведена во источните шпански провинции Валенсија и Аликанте и во шпанската северно африканска енклава Цеута. Тие испраќале оружје, материјали за првање бомби и електронска опрема за Сирија и Ирак. Во исто време германските власти соопштија дека полицијата извршила претрес во домот на две лица во Мајнц за кои се верува дека биле членови на ИД.

XS
SM
MD
LG